In het kader van de regionale bijeenkomst van natuurijsmeesters was er grote belangstelling op 8 februari op de ijsbaan van de IJsvereniging de Hondsrug in Noordlaren. Op de bijeenkomst werden veel ervaringen uitgewisseld over het kunnen bieden van ijs in slappere winters. Tot nu toe had de IJsvereniging in Noordlaren diverse winters succes gehad met het besproeien van de combibaan. Al meer dan 30 jaar zijn de vrijwilligers in de nacht bezig om al bij een beetje vorst aan de slag te gaan.

besproeien met tank
Al jaren is de baan van Noordlaren met succes besproeid om snel ijs te kunnen hebben

In de zomer van 2024 is de baan voorzien van een nieuwe toplaag. Jurjen Bossewinkel: “We hebben veel onderzoek gedaan en hebben de baan ook vlakker gemaakt. Er waren veel oneffenheden. We hadden al eerder gemerkt dat het aan de randen eerder dooide, daarom maakten we die later wit. Dat hielp al. Nu hebben we samen met de Gemeente Groningen en wegenbouwdeskundigen gekozen voor een toplaag met wit granulaat. Daardoor zullen we minder opwarming hebben door de zon. We hadden ook aan verf gedacht, maar we denken dat dit een duurzamere oplossing is. We zijn blij dat de Gemeente Groningen ons financieel geholpen heeft in de hele vernieuwing van de baan”.

besproeien ijsbaan Noordlaren
Elke ronde komt er ongeveer 1 mm water op de baan

Voor besproeing wordt water uit een put nabij de ijsbaan gebruikt. Bij elke ronde komt er circa 1 mm water op de baan. Door de hele nacht door te rijden kan in één nacht voldoende ijsdikte bereikt worden om de baan voor publiek te openen. Een ijsdikte van 2 cm is daarbij voldoende. Na een dag schaatsen komt er dan slijpsel op de baan dat de volgende dag voor een lichtgrijze laag ijs zorgt. Deze licht grijze kleur houdt ook weer zonnestraling tegen waardor het ijs langer houdt. Na een nieuwe nacht opbreng van meer water kan de volgende dag een dikte van 3 cm bereikt worden, die benodigd is voor de eerste marathon op natuurijs.Iedere keer weer een spannende race naast de andere ijsbanen waaronder die van Haaksbergen en Winterswijk.

vullen ijsbaan Noordlaren
De tank gevuld met schoon water uit eigen put

LEES/KIJK MEER

Nieuwe toplaag ijsbaan Noordlaren

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *