Foto Harmen natuurijs Friesland schaatsen
Voor een mooi resultaat moet je vroeg uit de veren: foto Harmen Bouter

Dinsdagochtend 18 februari 2025 was weer zo’n bijzonder moment. Het heeft een paar nachten flink gevroren in het noorden en maandag waren de eersten al op het ijs gegaan op de bekende Rypstjerksterpolder. Vroeger zag je een foto-tje in de krant met de ijsprimeur van Nederland. Nu vliegen de foto’s van deze primeur over het wereldwijde web. En daar moet je bij zijn, zeker als je weet dat het einde van deze miniwinter ook weer in zicht komt.

Maar de onzekerheid of het ijs echt dik genoeg zal zijn is nog aanwezig als je die kant op gaat. Sommigen gingen om 5 uur de auto in op weg naar het noorden. Rond zonsopkomst op het ijs is wel het allermooiste en het is dan nog niet druk. Het leverde mooie plaatjes op; voor de drukte uit. Want juist die drukte zorgt voor een te grote belasting van het ijs. Met meer mensen bij elkaar komt er al smel een te grote druk op het ijs.

Friesland werd vandaag voor veel schaatsliefhebbers the place to be. Velen zochten het ijs op waar je hooguit natte voeten kon halen. En dat gebeurde dan ook. De ijsdikte was echt op het randje. Twee plekken waren populair: Rypsterksterpolder en Blauwgerzen bij Akmarijp. Het werd een prachtige dag voor velen, met of zonder natte voeten. Soms uit de provincies, Groningen, Drenthe of Friesland, maar sommigen ook na urenlange autoritten. Je moet wat in miniwinters waarvan het einde steeds vroeger in zicht komt.

Maar gelukkig waren er ook veel schaatsbanen open met een harde ondergrond: zoals in de De Lier, Doorn, Zeist, Veenoord, Noordlaren, Winterswijk, Boskoop, die allemaal een ijsvloer konden aanbieden voor schaatsliefhebbers.

KIJK/LEES MEER

schaatsen Friesland Harm Bouter natuurijswijzer
Na verloop van tijd blijkt toch dat het ijs niet berekend is op meer gewicht door velen Foto Harmen Bouter

Op landijsbanen en diepere wateren kon nog niet geschaatst worden; de ijsdikte was nog te beperkt.

Ook op landijsbanen was de ijsdikte te beperkt; “IIsbaan Drylts 2,5 cm rondom It kin noch net.” Foto: Marlies de Jong
Soms heb je geluk

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *