Even kon het vanmorgen. Op 3,5 cm dik ijs waren de eerste schaatsers op het ijs van Leersumseveld in de Provincie Utrecht. Na drie nachten vorst is het vaak mogelijk op deze ondiepe plassen tussen Leersum en Veenendaal te schaatsen. Deze plek is een van de koudste plekken van de Utrechtse heuvelrug. Gewapend met een laddertje om de zwakke zijkanten te overbruggen klommen de eerste schaatsers op het ijs. Het ijs had net genoeg draagkracht om slechts enkele schaatsers te dragen. Ook liep de temperatuur in de loop van de morgen al snel op. De vreugde was misschien van korte duur, maar de schaatsers hadden wel een bijzondere primeur.

Bosmeertjes bieden vaak als eerste de mogelijkheid om de schaatsen onder te binden. Primeur wat schaatsen betreft hebben vaak het Pluismeer bij Hilversum en het Leersumseveld tussen Maarsbergen en Leersum. Schaatsliefhebbers moeten nog wel een stukje wandelen om bij het ijs te komen; goed om even warm te worden.
Bekijk hier een video van de eerste plas; video gemaakt door L.J. Goudswaard. Sommigen nemen geen risico en nemen diverse attributen mee voor de veiligheid. Bekijk ze hier.
En zo klinkt het schaatsen over het dunne herfstijs van moeder natuur: luisteren naar natuurijs. OOk een aantal ijsbanen waren open, waaronder die van de Lier en Ammerstol. Lees meer bij Schaatsen.nl

Bedankt Leonard Goudswaard. Met veel plezier heb ik de opnamen van het schaatsen in de herfst, op 30 november 2016, bekeken. Het was echt spiegelglad ijs, strak blauwe lucht ’s morgens en windstil. Een unieke gebeurtenis. Op de hele plas was geen enkel wak en je kon om het eiland schaatsen, helaas ging het om 13.00 uur dooien en was de pret voor bij. Rob Moret-Rhenen